
Nordea-Fonden uddeler over 900.000 til Golf for alle projektet!
Nexø Golfklub er glade for at kunne fortælle, at vi har modtaget en uddeling fra Nordea Fonden til vores ambitiøse projekt, der har fokus på at tiltrække og engagere unge i golfsporten. Denne støtte gør det muligt for os at få et flot klublokale til de unge spillere, som vi håber kommer til at blive et værested for dem, og også at få gennemrenoveret og udbygget vores indendørs træningscenter. Vi håber dette vil skabe nogle fantastiske rammer for lokale unge at udforske golfens verden og finde nye venskaber i vores dejlige klub. Vi håber også at alle vores medlemmer vil få glæde af det nye indendørs træningscenter!
Om projektet
Først og fremmest går uddelingen fra Nordea-Fonden til at skabe de fysiske rammer for et klublokale og renovering af vores indendørs træningscenter.
Klublokalet vil være på første sal oven over bagrummet og stå i forbindelse med træningscenteret. Her er et stort uudnyttet loft, som kommer til at blive et lækkert og lyst lokale med plads til bordfodbold, hyggestue, spisebord, TV og muligvis bordtennis. Lokalet vil være opvarmet og gøre det muligt for vores unge spillere at hænge ud med hinanden før og efter træning – især om vinteren, hvor der fortrinsvis vil være træning indendørs.
Træningslokalet er det samme lokale som vi i dag har indendørs træning i. Lokalet vil blive isoleret og gennemrenoveret, så der vil være en behagelig temperatur på omkring 15 grader, og dermed mulighed for at træne i centeret hele året. Der kommer to udslagssteder. Et hvor vi kan træne slag, på samme måde som på vores driving range, og et hvor man både kan spille på alverdens golfbaner eller træne slag. Der vil også være områder til fysisk træning, puttning og chipning.
Vores projekt har som mål at skabe rammer der gør det nemt og overkommeligt for unge mellem 10 og 20 år at spille golf og kunne træne hele året. Ved at tilbyde gode fysiske rammer, træning og sociale aktiviteter hele året håber vi på at der kommer et godt kammeratskab mellem vores ungdomsspillere, og at de vil synes at golf er et spændende alternativ til mere etablerede sportsgrene som fodbold og håndbold. Udover de gode faciliteter får de den allerbedste træning fra vores dygtige golfPro og frivillige hjælpetrænere, samt mulighed for at kunne spille med os i vores ugentlige turneringer!
Støtten fra Nordea-Fonden er en anerkendelse af vores arbejde med at fremme fællesskab og inklusion i klubben! Vi er super taknemmelige for Fondens engagement i vores projekt, som gør det muligt for os at investere i faciliteter og udstyr. Som led i dette initiativ vil vi også koncentrere os om at facilitere sociale arrangementer og træningsaktiviteter. Vi får helt sikkert udviklet nogle rigtige dygtige ungdomsspillere, men hvad vi synes er mere vigtigt er, at vi håber de unge får venner for livet, både blandt de unge men også gennem at lære os ældre at kende.
På sigt vil projektet forhåbentlig have en positiv indvirkning på det østlige Bornholm. Ved at tilbyde golf som en reel mulighed håber vi at kunne bidrage til at fastholde ungdomslivet i vores lokalsamfund og give de unge en værdifuld mulighed for at være aktive, have det sjovt og skabe livslange minder.
Projektet er nu i etableringsfasen, hvor vi skal færdiggøre tegninger og sikre at vi har alle tilladelser fra kommunen til at gennemføre bygningsarbejderne. Når vi har tilladelser, kan vi fastlægge tidsplaner for arbejdet. Hvis alt går vel, har vi et tilbud klart til de unge ved næste års skolestart! Meget af det der skal gøres skal vi selv lave, så der er altid brug for at give en hånd med! Hvis I har lyst til dette så send en mail til vores formand og projektets leder John Gibler på gibler@gibler.dk – fortæl gerne hvad I er gode til☺
Når I fremover trykker på Nordea-Fondens logo, vil I kunne se nyt om projektet. Vi regner med at opdatere en gang om måneden med nyheder. I vil også kunne se tegninger og planer, så vi alle kan følge med i hvad der sker!
